O minigolfu

Jak už z názvu tohoto sportu vyplývá, jedná se o zmenšeninu klasického golfu. WMF (World Minigolf Federation) schválila tři typy hřišť: miniaturgolf, filcgolf a minigolf (beton).

MINIATURGOLF

Je to asi nejznámější typ hřiště a to nejen v naších krajích, ale i ve světě. Miniaturgolf se nachází na koupalištích, v parcích, ale i v rekreačních střediscích a zotavovnách. Jednotlivé dráhy jsou 6,25m dlouhé a 90cm široké. Hraje se na eternitových deskách uložených v ocelovém rámu. Do těchto drah se nesmí vstupovat, protože by mohlo dojít k poškození hracích desek. 

FILCGOLF

Na "Filcu" se hraje na koberci a to doslova. Dráha je celá ze dřeva, hrací koberec je uložen na roštu, takže při dešti protéká voda filcem - netvoří se kaluže a tak se může hrát skoro jako za sucha. Délka drah je flexibilní a to od 9m až do 18m. U tohoto typu hřišť může být buď klasický koncový kruh, ale i osmihran o průměru od 1,8m až do 2,4m.

MINIGOLF

Tento typ drah není u nás už tak moc rozšířen, protože jeho výstavba je poměrně nákladná, což ovšem neplatí v cizích zemích. Dráhy jsou vyrobeny celé z betonu, kromě mantinelů, které jsou z ohýbaných trubek. Délka těchto drah je úctyhodných 12m, jejich šířka je 1,25m a průměr kruhu je 2,5m. Rozměr jamky je stejný jako u miniaturgolfu. Protože jsou hrací dráhy z betonu, je zde dovoleno do nich vstupovat.

CO JE CÍLEM HRY?

Cílem hry je zahrát golfovou holí míček do jamky na co nejmenší počet úderů. Pro zdolání jednoho hracího okruhu je potřeba, aby hráč zahrál všech 18 drah. Na každé dráze má hráč k dispozici šest úderů. Pokud se nepodaří zahrát dráhu na těchto šest úderů, dostává hráč jeden trestný úder. Do hracího protokolu si zapíše sedm úderů a postupuje na další dráhu.

SOUTĚŽĚ

V České republice existují 3 druhy soutěží družstev: extraliga, jejímž finále je Mistrovství ČR, 1. liga, jejímž finále je Přebor Moravy/Čech, a 2. liga, jejímž finále je Krajský Přebor.

Jednolivci mohou hrát všechny tyto soutěže buď jako členové družstva nebo musí splňovat stanovenou výkonnostní třídu. Podmínkou účasti na Mistrovství ČR je kvalifikace na předchozích úrovních lig.

Kategorie jednotlivců: žáci, žákyně, junioři, juniorky, muži, ženy, senioři I, senioři II, seniorky, muži-absolutní, ženy-absolutní. 

VYBAVENÍ

Výbava minigolfisty se skládá ze tří věcí: hole, míčků a termobagu.

Hole - hole pro dráhový golf jsou vlastně patovací hole z klasického golfu, které mají patku hole opatřenou gumou (patka- je to ta část hole, kterou hráč udeří do míče). Gumou je hůl opatřena proto, aby hráč nemusel při úderu do míče vyvíjet nadměrnou sílu a tím pádem je úder mnohem přesnější. Jedním z hlavních rozdílů mezi minigolfem a klasickým golfem je ten, že minigolfovému hráči stačí jen jedna hůl, se kterou může hrát třeba i celý život.

Míče - míčů pro dráhový golf jsou stovky druhů. Liší se svou váhou, tvrdostí, povrchem, odskokem a rozměrem (ten je normován - od průměru 38 - 43 milimetrů). Každý hráč má svoji výbavu míčů, ze kterých se snaží vybrat na určitou dráhu ten nejlepší. I když se na první pohled zdá, že vybrat si z tolika míčů není žádný problém, opak je pravdou. Samotný výběr míče není až tak velký problém, ale nejsložitější je jeho příprava. Protože jsou míče převážně vyrobeny z gumy, reagují na jakoukoliv změnu teploty. Udržet míče ve stejné teplotě je úplná alchymie.

Termobagy – slouží jako „taška“ na míče. Ty dražší slouží i k tepelné izolaci.