Historie klubu

O historii tohoto sportu v Tovačově hovoří dobové prameny (1972): „Oddíl ještě nebyl oficiálně založen, ale přesto již vykazuje dobrou činnost. Hřiště pro minigolf bylo vybudováno (jako desáté v Československu) na sokolské zahradě u sauny. Není ještě úplně dokončeno, chybí provést výdlažbu chodníků a sadové úpravy."

Hřiště bylo k dispozici veřejnosti 3 týdny v podzimním počasí, a přesto na hřišti sportovalo celkem 593 zájemců, kteří na vstupném uhradili 1647 Kč, což je jistě dobrý příslib do příštích období. Na ukončení krátké sezóny byl uspořádán turnaj „O pohár města Tovačova“, který z 35 účastníků vyhrál Jiří Jadrný s průměrem 41 úderů. Při turnaji byl vytvořen i rekord hřiště 33 úderů.“

Rozjezd hráčů byl velmi slibný, přímo do I. ligy. V roce 1974 sestoupil oddíl do II.ligy a snížil členskou základnu. Oporami zůstával R. Snášel (6. místo v republice 1975), dále Ehrlich, Pavlík, Vybíral, Doležel a jediná žena paní Ehrlichová.

V dalších letech činnost stagnovala, až na přelomu 70. a 80. let se objevili mladí hráči a vše vyvrcholilo rokem 1982, kdy oddíl vyhrál moravskou II.ligu a účastnil se kvalifikace o I.ligu. Zde však neuspěl a oddíl se prakticky rozpadl. Poslední turnaj se zde konal na jaře roku 1983 už bez účasti domácích borců.

Hřiště od té doby chátralo a přes některé nesmělé pokusy o znovuotevření se prakticky stalo ruinou. Obrat nastal na začátku roku 1996, kdy si hřiště pronajal Ivan Roemer a velkým úsilím s finanční pomocí TJ Sokol Tovačov bylo v červnu téhož roku hřiště opět otevřeno pro veřejnost.

A začalo se „od znova“.

1996 - vznik Klubu dráhového golfu Tovačov (KDG Tovačov).

1997 - začátek budování hráčské základny. V květnu  zde  byl  pořádán  i  první  turnaj  a  na podzim se už klub přihlásil do II.ligy smíšených družstev v oblasti Morava - jih.

1998 - generálka  hřiště,  vybudování  zázemí  (přípojky vody, elektřiny, kanalizace, umístění klubovny), pořádání Mistrovství České republiky (spolu s Prostějovem). Klub měl v tomto roce 20 hráčsky nebo brigádnicky činných členů. K aktivním postavám zde patřila a patří rodina Trnkalových - Milan, Marie a jejich syn Tomáš, kteří tvoří páteř klubu, dále sourozenci Vlčkové - Olga a Vlastimil, Macháčkové - Zdeněk a Šárka, Tománkové - Jana a Petr a také Petr Velický.

1999 - družstvo Tovačova postoupilo do I.ligy, vytvořil se zároveň i „B“ tým v druhé lize a i junioři bojují o nejvyšší pozice v I.lize.

2000 - juniorské družstvo postoupilo do extraligy, kde setrvalo do roku 2005.

2004 - zlom, smíšené družstvo „A“ postoupilo do extraligy a družstvo „B“ do I. ligy.

2004 - září - rekord družstva „A“ na 1 okruh - 98 úderů, v Bystřici pod Hostýnem.

2006 - sestup družstva „A“ do I. ligy, kde setrvává do současnosti.